5. ΤΟΜΕΑΣ:  ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ

Γνώσεις - δεξιότητες που αποκτούν οι απόφοιτοι του τομέα

• Σχεδιάζουν και κατασκευάζουν Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις κτιρίων και βιομηχανικών χώρων, με κυκλώματα: Φωτισμού, συσκευών, γειώσεων, τηλεφώνου, θυροτηλεφώνου, TV, πυρανίχνευσης, συναγερμού, δικτύων Η/Υ, αλεξικέραυνων, θέρμανσης, ανελκυστήρων, πινάκων κίνησης και φωτισμού, αυτοματισμών κίνησης (συμβατικών ή με PLC)
  • Μετρούν και ελέγχουν την ασφαλή λειτουργία της ηλεκτρικής εγκατάστασης και συσκευών.
  • Συντηρούν, εντοπίζουν και επισκευάζουν βλάβες εγκαταστάσεων και μηχανών.
  • Βελτιώνουν και εκσυγχρονίζουν την εγκατάσταση με σύγχρονη τεχνολογία

Προοπτικές

Οι απόφοιτοι του τομέα Ηλεκτρολογίας, αποκτούν απολυτήριο ισότιμο με αυτό του Γενικού Λυκείου και Πτυχίο ειδικότητας, επιπέδου 3.

• Μπορούν να εργασθούν σαν:
    • Ελεύθεροι επαγγελματίες εγκαταστάτες
    • Ειδικευμένοι τεχνικοί σε συνεργεία μεγάλων κατασκευών.
    • Πωλητές σε καταστήματα ηλεκτρολογικών ειδών
    • Αυτοαπασχολούμενοι ιδιοκτήτες καταστημάτων πώλησης ηλεκτρολογικών ειδών
    • Δημόσιοι υπάλληλοι συντηρητές κατόπιν συμμετοχής τους σε σχετικούς διαγωνισμούς
    • Σε εγκαταστάσεις και συντηρήσεις ανελκυστήρων και ηλεκτρογερανών
  • Μπορούν να συνεχίσουν την κατάρτισή τους σε ίδιες συναφείς ειδικότητες των ΙΕΚ, όπου γράφονται κατά προτεραιότητα

Να συνεχίσουν τις σπουδές τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ΑΕΙ ή ΤΕΙ, επιλέγοντας τις αντίστοιχες ομάδες μαθημάτων, μετά από επιτυχή συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις.