5. ΤΟΜΕΑΣ:  ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ, ΔΙΚΤΥΩΝ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

41Γνώσεις - Δεξιότητες

Κατασκευάζει, ελέγχει και συντηρεί αναλογικά και ψηφιακά κυκλώματα και ηλεκτρονικές διατάξεις.

Αναλαμβάνει τον έλεγχο, την συντήρηση, την επισκευή βλαβών και την αναβάθμιση ηλεκτρονικών οικιακών, ραδιοτηλεοπτικών και ηχητικών συσκευών.

Αναλαμβάνει την τοποθέτηση, τον συντονισμό, τον έλεγχο και την συντήρηση εγκαταστάσεων κεραιών TV.

Είναι ικανός να συναρμολογεί, να εγκαθιστά και να ελέγχει την λειτουργία Η/Υ και περιφερειακών συσκευών και δικτύων.

Δυνατότητα απασχόλησης

Ο απόφοιτος του Τομέα Ηλεκτρονικής μπορεί να εργαστεί στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα.

• Εταιρείες Τηλεπικοινωνιών, εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.
  • Ραδιοφωνικούς και Τηλεοπτικούς σταθμούς.
  • Πολιτική και Στρατιωτική Αεροπορία (ραντάρ, συστήματα ραδιοεπικοινωνίας)
  • Εταιρείες που ασχολούνται με Ιατρικά ηλεκτρονικά.
  • Δημόσιες επιχειρήσεις.
  • Αυτοαπασχολούμενοι.
  • Υπάλληλος σε:
    • Βιομηχανίες κατασκευής ? Συναρμολόγησης Ηλεκτρονικών συσκευών, οικιακών συσκευών, στερεοφωνικών, τηλεοράσεων, τηλεφωνίας, Η/Υ, κλπ.
    • Τεχνική εταιρεία ή Εργαστήριο εγκαταστάσεων Η/Υ και δικτύων.
    • Εταιρεία ή Εργαστήριο επισκευής ηλεκτρονικών συσκευών και εγκατάστασης κεντρικών κεραιών.
    • Καταστήματα πώλησης συσκευών ήχου, εικόνας, υπολογιστών, δικτυακών προϊόντων, κλπ.

Άδεια άσκησης επαγγέλματος

Οι απόφοιτοι του τομέα Ηλεκτρονικής, λαμβάνουν τις παρακάτω άδειες, κατόπιν εξετάσεων. Οι άδειες εκδίδονται από το Υπουργείο μεταφορών και επικοινωνιών, λαμβάνοντας υπόψη τη γνωμοδότηση του Συμβουλίου Επαγγελματικής Αναγνώρισης Τίτλων Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Σ.Ε.Α.Τ.Ε.Κ.) του ΟΕΕΚ

• Άδεια χειριστή auto cue
  • Άδεια Τεχνικού Δικτύου Εκπομπής ( RF )