Προσφορά του 1ου ΕΠΑ.Λ.
στο «Χαμόγελο του Παιδιού»

Τ
ο Σχολείο ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση της εθελοντικής οργάνωσης «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και προχώρησε καθ? όλη τη διάρκεια του Δεκεμβρίου στη συγκέντρωση συσκευασμένων ειδών τροφίμων, ειδών υγιεινής και ειδών οικιακής χρήσης από τους μαθητές με την ενεργή βοήθεια του 15μελούς και το Σύλλογο των Καθηγητών

Βασικό μέλημα άλλωστε του σχολείου αποτελεί η προσπάθεια ενδυνάμωσης της κοινωνικής ευαισθησίας και ευθύνης των μαθητών του, καθώς και η αρωγή τους στην προσπάθειά τους να συνδράμουν και να κινητοποιηθούν με στόχο την βελτίωση της ποιότητας της ζωής. Λίγο πριν από τα Χριστούγεννα οι μαθητές προσφέρουν λίγη χαρά στις οικογένειες που έχουν ανάγκη.
Το 1ο ΕΠΑ.Λ. στηρίζει τις προσπάθειες του εθελοντικού οργανισμού για τα παιδιά, καθώς κύριο μέλημά του είναι να προασπίσει τα δικαιώματα των παιδιών όχι μόνο στη θεωρία αλλά στην πράξη, καθώς επίσης και να εξασφαλίσει τα απαραίτητα για τη σωματική, ψυχική και πνευματική ισορροπία τους. Ο οργανισμός βασίζεται στις υπηρεσίες του κράτους όπου υπάρχουν άνθρωποι ευαισθητοποιημένοι που συμβάλουν στην προσπάθειά του να αντιμετωπίσει τα προβλήματα των παιδιών.