Το 1ο ΕΠΑΛ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ σε συνεργασία με σχολικούς συμβούλους επαγγελματικής εκπαίδευσης, οργάνωσε και υλοποίησε στη Βιέννη της Αυστρίας, από 26/8 μέχρι 1/9/2013 πρόγραμμα κινητικότητας εκπαιδευτικών Leonardo da Vinci με τίτλο:

«Αξιολόγηση της ποιότητας, παραδείγματα καλών πρακτικών,  εκπαιδευτικών εργαλείων & καινοτόμων δράσεων επαγγελματικού προσανατολισμού & συμβουλευτικής για μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Τεχνολογικής Εκπαίδευσης».

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 15 άτομα ( σχολικοί σύμβουλοι, στελέχη και εκπαιδευτικοί ) της  Δευτεροβάθμιας Επαγγελματικής  Εκπαίδευσης.

Φορέας υποδοχής το Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης Βιέννης -Berufsf?rderungsinstitut Wien,   Wien)

Ο φορέας υποδοχής(BFI) είναι ένας μεγάλος οργανισμός στη Βιέννη, που παρέχει υπηρεσίες επαγγελματικής εκπαίδευσης ανέργων, δια βίου μάθησης ενηλίκων και συμβουλευτικής σταδιοδρομίας σε νέους. Ιδρύθηκε από το Επαγγελματικό Επιμελητήριο & την Αυστριακή Ομοσπονδία Εργατικών Σωματείων το 1959.

Το BFI καλύπτει μεγάλο εύρος της επαγγελματικής εκπαίδευσης & κατάρτισης πάνω σε θέματα Διοίκησης - Ενίσχυσης - Απασχόλησης Ανθρώπινου Δυναμικού. Το Διεθνές Τμήμα του  υλοποιεί σχέδια στο πλαίσιο ευρωπαϊκών προγραμμάτων  για την εκπαίδευση &  κατάρτιση (Lιfe Long Learning),  & στο πλαίσιο κοινοτικών πρωτοβουλιών (EQUAL, INTERREG), με κύριους άξονες:

? την παροχή εξειδικευμένων γνώσεων και την ενίσχυση των επαγγελματικών ικανοτήτων των συμμετεχόντων, ώστε να είναι κατάλληλα προετοιμασμένοι για την ένταξή τους σε μια κοινή αγορά εργασίας στην Ευρώπη

? υποστήριξη και συμβουλευτική κάθε πολίτη στην πορεία του για εύρεση εργασίας ανεξάρτητα από φύλο, ηλικία, υπηκοότητα

? προώθηση της εργασιακής ισότητας των δύο φύλων

? προσανατολισμό των εργαζομένων, ανέργων και ευαίσθητα κοινωνικά ομάδων σε εφαρμογές που σχετίζονται με τη χρήση των τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνίας, όπως το ηλεκτρονικό εμπόριο (ECoM)

? Συμβουλευτική σταδιοδρομίας στη Βιέννη: στο πλαίσιο υλοποίησης της δράσης «Career Counseling close to you», με κύριο στόχο τη συνεχιζόμενη επαγγελματική κατάρτιση και την ευκολότερη πρόσβαση των νέων στην αγορά εργασίας.

Οι συμμετέχοντες παρακολούθησαν ένα εξειδικευμένο σεμινάριο με στόχο:

? τη βελτίωση των τρόπων παρακολούθησης και πρόβλεψης των αναγκών της αγοράς εργασίας σε δεξιότητες

? την αναβάθμιση του ρόλου των εκπαιδευτικών στο σχεδιασμό και τη διαχείριση των κατάλληλων ατομικών επιλογών σταδιοδρομίας

? την ενίσχυση του ρόλου της Συμβουλευτικής και του Επαγγελματικού Προσανατολισμού στις νέες πολιτικές προώθησης της απασχολησιμότητας, προσαρμοστικότητας και κινητικότητας στην αγορά εργασίας

? τη σύνδεση της επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης με τους επιχειρηματικούς φορείς και κοινωνικούς εταίρους μέσα από αναβαθμισμένα προγράμματα σπουδών, αλλά και από μία συνεχή και ανοικτή σε κάθε καινοτομία διαδικασία δια βίου μάθησης.

Leonardo da Vinci Mobility/VETPRO Program

Study Visit ?Methods of evaluating the quality of training tools and programs on career guidance and counseling for vocational education students?

26.08.2013 ? 30.08.2013

organized by Berufsf?rderungsinstitut Wien

(Vocational Training Institute Vienna)

Προπαρασκευαστικές Επισκέψεις -  Σεμινάρια Εξεύρεσης Εταίρων (Preparatory Visits - Contact Seminars)
Εγκρίθηκε από το ΙΚΥ προπαρασκευαστική επίσκεψη στη Λισσαβώνα της Πορτογαλίας, ενόψει κατάθεσης πρότασης προγράμματος Leonardo da Vinci  (IVT)  για το σχολικό έτος 2011-2012. Η Επίσκεψη πραγματοποιήθηκε από την Εκπαιδευτικό του σχολείου Κα Σπυροπούλου Γεωργία - Ηλεκτρονικό Μηχανικό κλάδου ΠΕ12.