Στις σχολικές μονάδες Ημερήσιας φοίτησης εγγράφονται μαθητές οι οποίοι δεν έχουν υπερβεί το 24ο έτος της ηλικίας τους με εξαίρεση τους μαθητές που εγγράφονται στην Ομάδα Προσανατολισμού Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων, Τομέας Πλοιάρχων, Μηχανικών οι οποίοι μπορούν να εγγράφονται και πέραν του ως άνω ορίου.

Α΄Τάξη

Στην Α΄ τάξη εγγράφονται χωρίς εξετάσεις, οι κάτοχοι απολυτηρίου  Γυμνασίου ή άλλου ισότιμου τίτλου.

Β' Τάξη

Στη Β΄ τάξη εγγράφονται οι προαγόμενοι από την Α΄ τάξη του Γενικού ή του Επαγγελματικού Λυκείου.

οι κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου και των ισοτίμων με αυτό τίτλων σπουδών προκειμένου να αποκτήσουν Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου 3 του ν.4186/2013 (Α΄193).

Οι κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου (ΓΕ.Λ.) και των ισοτίμων με αυτό τίτλων σπουδών οι οποίοι εγγράφονται στα ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν όλα τα μαθήματα Γενικής Παιδείας και Ειδικότητας.

Γ' Τάξη

α) Στη Γ΄ τάξη εγγράφονται οι προαγόμενοι στη Γ΄  τάξη του ΕΠΑ.Λ.

β) Στην ίδια τάξη εγγράφονται επίσης:

i) Οι κάτοχοι πτυχίου Α΄ Κύκλου Τ.Ε.Ε., αντίστοιχης  ειδικότητας.
ii) Οι κάτοχοι πτυχίου Β΄ Κύκλου Τ.Ε.Ε., άλλης ειδικότητας του ίδιου Τομέα.
iii) Οι κάτοχοι πτυχίου Τ.Ε.Λ. άλλης ειδικότητας του  ίδιου Τομέα.
iv) Οι κάτοιχοι πτυχίου ΕΠΑ.Λ. άλλης ειδικότητας του  ίδιου Τομέα.»